Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

Czytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystko o czopach śluzowych, w tym o tym, jak wyglądają, kiedy możesz spodziewać się ich utraty i jak przebiega poród.

Co to jest czop śluzowy?

Korek śluzowy to gruba grudka śluzu, która tworzy uszczelnienie na szyjce macicy (otwór do macicy) podczas ciąży. Chroni on płód przed bakteriami i innymi patogenami. Utrata czopu śluzowego jest oznaką wczesnego porodu, ale czas jego uwolnienia różni się w zależności od osoby.

Jak wygląda czop śluzowy?

Nie zobaczysz swojego czopu śluzowego, dopóki nie zrzucisz go tuż przed lub w trakcie porodu. Pozostaje on na swoim miejscu przez całą ciążę, chroniąc szyjkę macicy i płód. Infekcje i bakterie przedostające się do macicy mogą być szkodliwe i mogą być związane z przedwczesnym porodem (przed 36 tygodniem).

Śluz zapobiega przedostawaniu się bakterii i flory pochwowej do macicy. Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i może chronić przed powszechnymi bakteriami, które mogą znajdować się w kanale pochwy.

Czop śluzowy to grudka lub masa śluzu. Może być gęsty, a nawet stały u niektórych osób, lub cieńszy i bardziej wilgotny. Kolor waha się od białego do przezroczystego i może być żółtawy. Rozmiar waha się od około 3 do 10 gramów (g).

W śluzie może znajdować się niewielka ilość krwi, co powoduje, że śluz wygląda na różowy lub pokryty smugami krwi. Widzenie krwi jest normalne, o ile jest to niewielka lub umiarkowana ilość. Jest to zwykle określane jako „krwawy pokaz”. Może dojść do utraty śluzu naraz lub w mniejszych ilościach w miarę upływu czasu.

Odejście czopa śluzowego – co to oznacza?

Utrata czopu śluzowego może być wczesną oznaką zbliżającego się porodu. Inne zmiany sygnalizujące początek porodu obejmują rozjaśnienie (gdy główka dziecka opada do miednicy, a ty możesz poczuć, że łatwiej jest wziąć głęboki oddech), otwarcie worka owodniowego (jest to określane jako „odejście wód”), lekkie krwawienie i skurcze.

Czas, w którym dana osoba traci czop śluzowy, jest różny. Jest inny dla wszystkich osób i dla wszystkich ciąż. Czop śluzowy może zostać utracony na kilka tygodni przed rozpoczęciem porodu lub tuż przed porodem, a nawet podczas samego porodu. Najczęściej śluz zanika w późniejszych etapach ciąży lub po 37 tygodniu ciąży. Niektóre osoby nigdy nie tracą czopu śluzowego lub nie rozpoznają, kiedy to robią. To również jest normalne.

Chociaż utrata czopu śluzowego może być oznaką, że poród jest bliski, niekoniecznie mówi dokładnie, kiedy to nastąpi. Poród może rozpocząć się w ciągu kilku godzin, ale może też trwać kilka dni lub tygodni. Pomyśl o utracie czopu śluzowego jako o jednym z wielu znaków, że twoje ciało przygotowuje się do porodu.

Czop śluzowy a moment porodu

Pierwszy etap porodu ma miejsce przed urodzeniem dziecka. Etap ten dzieli się na dwie główne części: wczesny poród i aktywny poród. Utrata czopu śluzowego jest zwykle oznaką wczesnego porodu.

  • Wczesny poród może trwać do 20 godzin lub nawet kilka dni. Zwykle trwa dłużej, jeśli rodzisz po raz pierwszy. Oprócz utraty czopu śluzowego możesz zauważyć, że skurcze stają się bardziej regularne i bolesne. Szyjka macicy zaczyna się rozszerzać i rozrzedzać, aby przygotować się do porodu.
  • Aktywny poród prawdopodobnie rozpocznie się w ciągu kilku godzin lub dni od utraty czopu śluzowego. Na tym etapie skurcze stają się jeszcze bardziej regularne, bliższe siebie i bardziej intensywne. Możesz zacząć odczuwać ucisk w plecach, odbytnicy (dolna część miednicy, tuż nad odbytem) i pochwie. Szyjka macicy rozszerza się jeszcze bardziej, aż do pełnego rozwarcia do 10 centymetrów (cm). Dziecko przedostaje się do kanału rodnego.
  • Poród – podczas parcia dziecko ułoży się na główce, co oznacza, że czubek jego główki wyłoni się z pochwy. Wkrótce wyłoni się reszta głowy i ciała dziecka. Trzecim etapem porodu jest urodzenie łożyska, co zwykle następuje około 30 minut po urodzeniu dziecka. Łożysko jest tymczasowym organem, który rozwija się podczas ciąży, aby zapewnić płodowi niezbędne składniki odżywcze, hormony i tlen.

Podsumowanie

Korek śluzowy to gęsta masa śluzu, która chroni otwór szyjki macicy podczas ciąży, chroniąc ją przed patogenami, które mogłyby uszkodzić płód. Czop śluzowy utrzymuje się przez całą ciążę, a traci się go we wczesnym okresie porodu. Prawdopodobnie dojdzie do porodu w ciągu kilku dni lub godzin po utracie czopu śluzowego.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące czopu śluzowego, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Może on udzielić wskazówek i poinformować, co może być powodem do niepokoju.

Czop śluzowy – jakie jest jego znaczenie w trakcie ciąży?

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19330570/