Heterochromia – co to takiego? Czym się objawia?

Heterochromia – co to takiego? Czym się objawia?

W tym artykule opisano różne rodzaje i przyczyny heterochromii. Wyjaśniono w nim również, na czym polega diagnoza i czy konieczne jest leczenie.

Heterochromia co to jest – definicja i podstawowe informacje

Heterochromia to termin medyczny oznaczający posiadanie dwóch różnokolorowych tęczówek (kolorowa część oka) lub posiadanie różnych kolorów w obrębie jednej tęczówki. Pierwszy typ nazywany jest całkowitą heterochromią; drugi nazywany jest heterochromią sektorową.

Heterochromia jest najczęściej wynikiem mutacji genetycznej. W niektórych przypadkach może być spowodowana urazem oka lub chorobą podstawową, taką jak łagodny guz oka (zwany znamieniem tęczówki) lub guzy nowotworowe (takie jak czerniak oka).

Rodzaje heterochromii

Zakres różnicy w kolorach oczu może być różny. Aby to odzwierciedlić, heterochromia jest klasyfikowana na różne sposoby. Przypadki można rozróżnić na podstawie ilości zajętej tęczówki:

  • Całkowita heterochromia: Jedna tęczówka ma zupełnie inny kolor niż druga. Na przykład tęczówka w jednym oku może być brązowa, a w drugim zielona.
  • Częściowa lub segmentowa heterochromia: Część jednej tęczówki różni się kolorem od reszty tej samej tęczówki.
  • Centralna heterochromia: Pierścień w jednej tęczówce ma inny kolor niż pozostałe części tej samej tęczówki.

Przyczyny występowania heterochromii

Uważa się, że mutacja genetyczna powoduje prawie wszystkie wrodzone formy heterochromii. Mutacja ta jest łagodna, co oznacza, że nie jest związana z chorobą podstawową i nie powoduje żadnych szkód.

Ta przypadkowa genetyczna „niespodzianka” wpływa na poziom melaniny w różnych częściach tęczówki (tęczówek). Spośród powszechnych kolorów oczu, brązowe oczy mają najwięcej melaniny, a niebieskie oczy mają jej najmniej.

Zwierzęta również mogą mieć heterochromię. W pewnym momencie prawdopodobnie zauważyłeś syberyjskiego husky, owczarka australijskiego lub border collie z dwoma różnymi kolorami oczu. Wraz z innymi zwierzętami domowymi, psy te doświadczają tego samego zjawiska genetycznego, co ludzie.

Heterochromia jest zwykle nieszkodliwa, gdy występuje od urodzenia lub we wczesnym okresie rozwoju (heterochromia wrodzona). Może jednak również wskazywać na chorobę podstawową.

Warunki te obejmują:

  • zespół Hornera
  • zespół Waardenburga
  • Zespół Sturge’a-Webera
  • Piebaldyzm
  • Choroba Bourneville’a (stwardnienie guzowate)
  • Choroba Hirschsprunga
  • Zespół Blocha-Sulzbergera

Diagnoza heterochromii

Ponieważ większość przypadków heterochromii przez całe życie nie jest szkodliwa, nie muszą one być diagnozowane przez lekarza.

Gdy dziecko urodzi się z heterochromią, lekarz może zalecić zbadanie jego oczu przez okulistę (lekarza okulistę). Jest to normalny proces i nie stanowi powodu do niepokoju. Stosuje się go jedynie w celu wykluczenia rzadkich schorzeń.

Gdy heterochromia występuje lub zmienia się w późniejszym okresie życia, okulista będzie musiał przeprowadzić kompleksowe badanie wzroku.

Leczenie heterochromii

Heterochromia jest zwykle nieszkodliwą cechą genetyczną. W takich przypadkach nie trzeba jej leczyć.

Jeśli lekarz ustali, że heterochromia jest spowodowana stanem chorobowym, konieczne może być leczenie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat wszelkich pytań dotyczących opracowania planu leczenia.

Jeśli masz różnokolorowe oczy lub różne kolory w każdym oku, rozważ wypróbowanie kolorowych kontaktów. Uważamy jednak, że posiadanie różnych kolorów oczu czyni Cię wyjątkowym! W rzeczywistości wielu celebrytów ma heterochromię.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące heterochromii

P: Czy heterochromia lub różnokolorowe oczy to coś złego?

O: Zazwyczaj nie, ale zależy to od przyczyny. Wrodzona heterochromia jest zwykle nieszkodliwa i rzadko odzwierciedla chorobę podstawową. Jednak nabyta heterochromia może być spowodowana przez niektóre krople do oczu na jaskrę, uraz oka lub chorobę i może ujawnić problem. Jeśli zauważysz szybką zmianę koloru oczu, udaj się do okulisty.

P: Czy heterochromia występuje częściej u mężczyzn czy u kobiet?

O: Heterochromia występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn na podstawie badań przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu w Austrii.

P: Jaka jest różnica między heterochromią centralną a oczami piwnymi?

O: Oko z centralną heterochromią ma jeden wyraźny kolor wokół źrenicy i inny kolor w kierunku zewnętrznej krawędzi tęczówki. Oczy piwne to mieszanka różnych kolorów na całej powierzchni tęczówki. Na przykład centralna heterochromia wygląda bardziej jak tarcza z wieloma pierścieniami koloru, a leszczyna wygląda bardziej jak konfetti.

Heterochromia – co to takiego? Czym się objawia?

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26364498/