Soczewki toryczne dla astygmatyków – jak działają?

Soczewki toryczne dla astygmatyków – jak działają?

Astygmatyzm jest wadą refrakcji oka, w której rogówka lub soczewka oka ma nieregularną krzywiznę, przypominającą piłkę do rugby. Oznacza to, że światło nie może skupić się na siatkówce, w wyniku czego widzenie jest zamazane lub zniekształcone.

Na szczęście astygmatyzm nie jest poważnym schorzeniem i można go skorygować za pomocą soczewek torycznych. Przeczytaj nasz pełny przewodnik na temat astygmatyzmu, aby zrozumieć objawy, przyczyny i leczenie.

Czym są soczewki toryczne?

Soczewki toryczne to soczewki kontaktowe, które mają różne moce skupiające ustawione pionowo i poziomo. Moc refrakcyjna zwiększa się lub zmniejsza stopniowo w miarę przesuwania soczewki.

Ważne jest, aby soczewki toryczne pozostały na swoim miejscu, aby zapewnić prawidłową korekcję wzroku – dlatego dopasowanie jest szczególnie ważne.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to powszechna wada refrakcji, która w pewnym stopniu występuje u wielu osób. Jest on spowodowany tym, że rogówka lub przednia powierzchnia oka ma owalny lub cylindryczny kształt zamiast być okrągła.

Ta zniekształcona rogówka powoduje nieprawidłowe załamywanie światła, co utrudnia prawidłowe ustawienie ostrości wzroku. Astygmatyzm często występuje wraz z innymi wadami refrakcji, takimi jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego u danej osoby może rozwinąć się astygmatyzm. Istnieje niewielki czynnik genetyczny, ale inne czynniki, takie jak nacisk na rogówkę przez powiekę lub urazy, mogą również powodować rozwój astygmatyzmu w późniejszym okresie życia.

Jednak astygmatyzm zazwyczaj rozwija się we wczesnym okresie życia, więc dzieci powinny regularnie poddawać się badaniom okulistycznym, aby nadążyć za wszelkimi zmianami w oku lub wzroku.

Objawy astygmatyzmu

Jeśli masz łagodny astygmatyzm, możesz nie zauważyć żadnych objawów. Objawy mogą się różnić, jeśli masz inne schorzenia oczu, takie jak krótkowzroczność. Do najczęstszych objawów astygmatyzmu należą jednak

 • niewyraźne widzenie
 • Mrużenie oczu, aby widzieć wyraźnie
 • Zmęczenie oczu
 • Bóle głowy
 • Słabe widzenie w nocy

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję soczewek torycznych?

Twój optyk poinformuje Cię, czy potrzebujesz soczewek torycznych. Soczewki toryczne są dobrym rozwiązaniem dla osób z łagodnym lub umiarkowanym poziomem astygmatyzmu. Chociaż optyk będzie w stanie wykryć astygmatyzm podczas badania wzroku, rozpoznanie objawów może pomóc we wczesnej diagnozie, jeśli badanie wzroku nie jest jeszcze zaplanowane:

 • Nieostre widzenie
 • Nadmierne mrużenie oczu
 • Bóle głowy
 • Trudności z widzeniem w nocy

Jak zawsze, jeśli doświadczasz jakichkolwiek problemów ze wzrokiem, koniecznie odwiedź swojego optyka, który będzie w stanie postawić oficjalną diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Sprawdź: Suplement Eyevita Plus na lepszy wzrok

Czy mogę nosić zwykłe soczewki kontaktowe, jeśli mam astygmatyzm?

Osoby z łagodnym astygmatyzmem mogą zdecydować się na noszenie zwykłych sferycznych soczewek kontaktowych, jednak może to nie w pełni skorygować widzenie.

Niektóre osoby z astygmatyzmem wybierają sztywne soczewki gazoprzepuszczalne, ponieważ leżą one na przedniej powierzchni oka. Należy jednak zawsze postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty, ponieważ noszenie nieprawidłowych soczewek może pogorszyć objawy.

Ponadto soczewki kontaktowe, takie jak soczewki toryczne, które zostały zaprojektowane specjalnie dla osób z astygmatyzmem, nie powinny być noszone przez osoby, które nie cierpią na to schorzenie.

Czy można stosować miesięczne soczewki toryczne?

Toryczne soczewki kontaktowe są dostępne w wersji miesięcznej, dziennej i dwutygodniowej.

 • Miesięczne toryczne soczewki kontaktowe muszą być wyjmowane i czyszczone na noc, aby zapobiec infekcjom oczu.
 • Soczewki jednodniowe dla astygmatyzmu są najwygodniejsze i można je wyrzucić pod koniec każdego dnia. To sprawia, że są one idealne dla osób z napiętym harmonogramem, ponieważ nie wymagają rutynowego czyszczenia i przechowywania.
 • Dwutygodniowe toryczne soczewki kontaktowe – te soczewki oferują to, co najlepsze z obu światów. Podobnie jak soczewki miesięczne, wymagają czyszczenia i przechowywania w nocy. Można je jednak wyrzucać co dwa tygodnie i wymieniać na nowe.

Jak długo trwa przyzwyczajenie się do torycznych soczewek kontaktowych?

Jeśli wcześniej nie nosiłeś torycznych soczewek kontaktowych, możesz potrzebować czasu, aby się przyzwyczaić. Zwykle trwa to jednak 1-2 tygodnie. W okresie dostosowawczym niektórzy mogą doświadczyć łagodnych problemów, takich jak niewyraźne widzenie i bóle głowy.

Jeśli problemy te nie ustąpią po dwóch tygodniach, należy udać się do optyka, który będzie w stanie zalecić alternatywne opcje.

Soczewki toryczne dla astygmatyków – jak działają?

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35584257