Podstawowe wyposażenie domowej apteczki – wszystko, co musisz mieć!

Podstawowe wyposażenie domowej apteczki – wszystko, co musisz mieć!

Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji krwawiącej rany i nagle zdałeś sobie sprawę, że skończyły Ci się bandaże? Szybki bieg do apteki nigdy nie jest przyjemny w nagłej sytuacji. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi apteczka pierwszej pomocy.

Apteczki pierwszej pomocy mogą być jeszcze ważniejsze latem, gdy ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu i są bardziej aktywni, przez co są bardziej narażeni na urazy.

Aby być gotowym na nieoczekiwane zadrapania i stłuczenia, oto najważniejsze elementy, które należy przechowywać w apteczce pierwszej pomocy.

Leki i środki pierwszej pomocy niezbędne w domowej apteczce

Dołącz kilka podstawowych leków, które pomogą w sytuacjach awaryjnych:

  • Leki przeciwbólowe: Acetaminofen (Tylenol) lub ibuprofen (Advil) mogą pomóc złagodzić ból. Dołącz również płynną wersję dla dzieci.
  • Leki przeciwhistaminowe: Leki takie jak difenhydramina (Benadryl) mogą pomóc w reakcjach alergicznych.
  • Aspiryna: Może uratować życie w przypadku podejrzenia zawału serca. Jeśli ktoś ma nowy lub niewyjaśniony ból w klatce piersiowej lub może mieć zawał serca, zadzwoń pod numer 911, aby uzyskać pomoc medyczną. Osoby udzielające pierwszej pomocy mogą poprosić o podanie tabletki aspiryny 325 mg – jeśli masz ją pod ręką.

Poniżej wymieniliśmy nieco więcej szczegółów na temat niektórych potrzebnych elementów:

  1. Opatrunki samoprzylepne / plastry – do pokrywania małych skaleczeń i otarć. Uwzględnij różne rozmiary i rozważ posiadanie specjalistycznych opatrunków, takich jak te do zamykania motylków i zamykania głębszych skaleczeń.
  2. Sterylne gaziki – przydatne do czyszczenia i opatrywania większych ran; mogą wchłaniać krew i pomagać kontrolować krwawienie. Pojedynczo owinięte sterylne gaziki są najlepsze do utrzymania czystości.
  3. Roztwór antyseptyczny lub chusteczki – do czyszczenia ran i zapobiegania infekcjom. Dołącz butelkę roztworu antyseptycznego lub indywidualnie zapakowane chusteczki antyseptyczne.
  4. Kremy – przydatne są kremy na wysypkę skórną, takie jak hydrokortyzon lub nagietek, krem lub spray łagodzący ukąszenia i użądlenia owadów oraz ogólny krem antyseptyczny.
  5. Termometr cyfrowy – do sprawdzania temperatury ciała i monitorowania objawów gorączki.

Jak przechowywać leki i inne zawartości domowej apteczki?

Przechowuj domową apteczkę pierwszej pomocy w centralnym miejscu, do którego masz łatwy dostęp. Najlepiej unikać wilgotnego środowiska, takiego jak łazienka. Kuchnia jest często dobrym miejscem, ponieważ wiele urazów zdarza się właśnie w kuchni.

Rozważ przechowywanie dodatkowej apteczki w samochodzie, aby być przygotowanym na urazy, które zdarzają się w podróży. Warto również mieć mniejszą apteczkę, którą można dodać do rodzinnego plecaka, aby móc ją zabrać ze sobą, gdy jesteś poza domem. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się przechowywać swoją apteczkę, oznacz ją wyraźnie i upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny wiedzą, gdzie ją znaleźć w nagłych wypadkach.

Wybierając pojemnik, zastanów się, w jaki sposób będziesz korzystać z apteczki. Czy potrzebujesz czegoś małego i lekkiego do noszenia przy sobie, czy czegoś odpornego na ciepło do przechowywania w samochodzie? Jeśli jest to główna apteczka w domu, możesz potrzebować większej, bardziej wytrzymałej opcji.

Plastikowy pojemnik jest to często najtrwalsza opcja. Ma również tę zaletę, że jest półprzezroczysty, dzięki czemu można wyraźnie zobaczyć, co się w nim znajduje. Dodaj kilka mniejszych plastikowych pojemników lub torebek ziplock, aby łatwo oddzielić materiały medyczne i elementy apteczki.

Kiedy i jak aktualizować zawartość domowej apteczki?

Regularnie sprawdzaj swój zestaw pierwszej pomocy, aby upewnić się, że zapasy nie wygasły lub nie zostały wyczerpane. Wymieniaj elementy w razie potrzeby i śledź wszelkie określone daty ważności. Rozważ sprawdzanie swojego zestawu co sześć miesięcy lub po użyciu jakichkolwiek materiałów.

Podsumowanie

Zawsze dobrze jest być przygotowanym na nieprzewidziane sytuacje awaryjne, zarówno duże, jak i małe. Przygotowanie własnej apteczki pierwszej pomocy może sprawić, że będziesz mieć niezbędne zapasy na potrzeby swojej rodziny. A dodanie kilku niestandardowych dodatków na letnie miesiące pozwoli ci się zrelaksować i cieszyć letnimi aktywnościami, wiedząc, że jeśli ktoś podbiegnie do ciebie z zadrapanym kolanem, będziesz gotowy.

Podstawowe wyposażenie domowej apteczki – wszystko, co musisz mieć!

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33552772/