Nawracające infekcje dróg moczowych – czy można im zapobiegać?

Nawracające infekcje dróg moczowych – czy można im zapobiegać?

Zakażenie układu moczowego jest często określane jako infekcja dróg moczowych (ZUM). Infekcja ta jest wywoływana przez bakterie. Zwykle leczy się je dość łatwo za pomocą krótkiego kursu antybiotyków.

Przyczyny nawracających infekcji układu moczowego

W przypadku infekcji układu moczowego zarazki dostają się do układu moczowego przez cewkę moczową. E. coli, która jest bakterią żyjącą w jelitach, jest częstą przyczyną infekcji. Kobiety są bardziej narażone na ZUM, ponieważ cewka moczowa jest krótsza, więc zarazki mają mniejszą odległość do pokonania, aby dostać się do pęcherza.

Infekcja może dotyczyć cewki moczowej (zapalenie cewki moczowej), pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza moczowego) lub nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek).

Objawy infekcji układu moczowego

Czasami nie występują żadne objawy, a czasami objawy mogą być łagodne. Może jednak wystąpić

  • ból, kłucie lub pieczenie podczas oddawania moczu
  • konieczność częstego oddawania moczu
  • mocz o nieprzyjemnym zapachu, mętny lub czerwonawy
  • ból lub tkliwość brzucha.

Infekcje układu moczowego mogą powodować bardzo złe samopoczucie u osób starszych. Często jedynymi objawami są większa dezorientacja, senność, nietrzymanie moczu, brak apetytu lub ogólnie złe samopoczucie. Dezorientacja i senność mogą narazić osoby starsze na ryzyko upadku.

W przypadku wystąpienia gorączki, bólu pleców lub nudności i wymiotów należy pilnie zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być poważniejsza infekcja nerek.

Diagnozowanie infekcji układu moczowego

Aby zdiagnozować infekcję układu moczowego, lekarz zapyta o objawy i może zbadać pacjenta. Konieczne może być pobranie moczu do pojemnika w celu przeprowadzenia badania moczu.

Czasami lekarz zleci wykonanie badania krwi w celu wykrycia objawów infekcji i sprawdzenia, jak dobrze pracują nerki.

Jeśli jesteś mężczyzną, lekarz może zalecić wykonanie badań pęcherza moczowego, prostaty lub nerek. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli masz mniej niż 50 lat lub jeśli infekcja wystąpiła więcej niż dwa razy w ciągu kilku miesięcy.

Leczenie infekcji układu moczowego

Zakażenie układu moczowego (ZUM) jest zwykle leczone dość łatwo za pomocą krótkiego kursu antybiotyków. Upewnij się, że przyjmujesz wszystkie antybiotyki, nawet jeśli czujesz się lepiej.

Jeśli jesteś kobietą w wieku od 16 do 65 lat, nie jesteś w ciąży i nie masz żadnych innych czynników komplikujących, możesz kupić antybiotyk w niektórych aptekach bez recepty od lekarza.

Możesz przyjmować leki przeciwbólowe, aby stłumić ból i obniżyć temperaturę. Powinieneś także pić dużo płynów.

W przypadku nawracających infekcji układu moczowo-płciowego lekarz może przepisać antybiotyk w niskiej dawce, który należy przyjmować codziennie przez kilka miesięcy.

Jeśli w badaniu moczu nie wykryto żadnych bakterii, objawy mogą mieć inną przyczynę, taką jak zespół bolesnego pęcherza lub infekcja przenoszona drogą płciową (STI).

Zapobieganie infekcjom układu moczowego

Istnieje kilka sposobów zapobiegania infekcjom układu moczowego:

  • pić dużo płynów
  • w przypadku kobiet – oddawanie moczu po stosunku
  • w przypadku kobiet – podcieranie się od przodu do tyłu po oddaniu moczu lub stolca.
Nawracające infekcje dróg moczowych – czy można im zapobiegać?

Źrodła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30591189/